Čo by mala obsahovať úspešná social media stratégia?

Ako premeniť scrollovací maratón vašej cieľovej skupiny na záujem o váš brand? Značky dnes dokážu využiť online priestor sociálnych sietí vo svoj prospech. Kvalitným obsahom vedia zaujať, vzdelávať, zabaviť, ale aj predávať. Ako však začať? Sypať na siete čo najviac obsahu? Alebo si to starostlivo premyslieť? Prečítajte si v našom novom článku o strátegii na sociálnych sieťach.

Základny bod, ktorý značky musia pochopiť je, že sociálne siete nemajú slúžiť ako primárny kanál na predaj produktov. Ide o jeden z kanálov, ktorý má byť súčasťou marketingového mixu. Ako môžete zabezpečiť, aby váš obsah rezonoval s publikom?  

Je to stratégia. A najlepšie taká, ktorá bude kooperovať s  víziou, poslaním a celkovou marketingovou stratégiou značky. 

Ale poďme pekne krok po kroku. Povedzme si, ako by taká stratégia mala vyzerať. 

Zhodnotenie aktuálneho stavu 

Prvý krok stratégie by mal viesť k zhodnoteniu aktuálnej situácie. Ako sú na tom vaše sociálne siete? Fungujú alebo ich ešte nemáte ani založené? Identifikujte si silné, slabé stránky, príležitosti aj hrozby pomocou SWOT analýzy. Zanalyzujte si aj vaše dosiahnuté výsledky. Tieto fakty a dáta pomôžu lepšie pochopiť, kde sa aktuálne nachádzate a aké kroky sú potrebné na dosiahnutie očakávaných výsledkov. 

Analýza konkurentov 

Zásadnym bodom v rámci stratégie sociálnych sietí je bezpochyby aj analýza konkurencie. Aký obsah zdieľajú? Akú majú frekvenciu postovania? Aký majú engagement rate? Komunikujú graficky jednotne? Analyzovaním toho, ako konkurenti komunikujú so svojimi sledovateľmi, môžete lepšie pochopiť očakávania a preferencie vašej cieľovej skupiny. 

Stanovenie cieľov – o čo sa vlastne snažíme? 

Určite si, čo chcete dosiahnuť. Nie je to len o tom, byť na sociálnych sieťach a „nejak existovať“. Potrebujete vedieť význam prezentácie vašej značky na sieťach. 

Nezabudnite, že ciele by mali byť SMART – špecifické, merateľné, dosiahnuteľné, relevantné a časovo ohraničené. 

Chcete sa zameriavať na budovanie povedomia o značke? Váš fokus bude zameraný na zásah publika, rast sledovateľov a profilu a rozširovanie fanúšikovskej základne. 

Ak vaše zameranie bude primárne na budovanie komunity, zaujímať sa budete o engagement, budovanie vzťahu s brandom a komunikácia s fanúšikmi. 

Ak pre váš brand chcete konverzie, budete vašu pozornost smerovať na prekliky na webstránku, objednávky, získavanie kontaktov a podobne. 

Kto je naša cieľová skupina? 

Pri určovaní cieľovej skupiny je kľúčové pochopiť, kto sú vaši zákazníci. Viete, aké majú záujmy, potřeby či demografické charakteristiky? Určite si vek, pohlavie, záujmy, správanie na internete či problémy, s ktorými im značka vie pomôcť. Tento krok vám umožní vytvárať pútavý obsah a cieliť na ľudí, ktorých budete zaujímať. 

Kreatívny koncept 

Pod pojmom kreatívny koncept si predstavte hlavnú myšlienku, ideu či nápad, ktorá definuje smer a štýl komunikácie značky. Prepája to, ako značka prezentuje svoje hodnoty a príbeh spôsobom, ktorý zaujme cieľovú skupinu. Pri tvorbe tohoto konceptu je důležité zohľadniť vizuálnu stránku, tón komunikácie a hlavné posolstvo. 

Tone of Voice 

Ako značka komunikuje? Ako vyjadruje osobnosť cez obsah na sociálnych sieťach? Tone of Voice je spôsob, akým značka konzistentne komunikuje a odráža hodnoty či charakter značky tak, aby bola zrozumiteľná a autentická. Tón komunikácie môže byť priateľský, profesionálny, vtipný či seriózny, atď. Jasná definícia pomáha budovať dôveru a vztah s cieľovou skupinou. 

Obsah & rubriky 

Aký obsah budete uverejňovať? V rámci obsahu si stanovte jednotlivé rubriky, ktoré vám pomôžu nielen zorganizovať príspevky, ale poskytnú aj priestor na brainstorming nápadov. Každá rubrika by mala byť tematicky zameraná na konkrétne aspekty značky, či už ide o vzdelávanie, zábavu či informovanie o produktoch a službách. Pravidelným striedaním rubrík udržíte záujem sledovateľov a zabezpečite konzistentný tok relevantného obsahu. 

Formáty & vizuál 

Robiť jeden formátový typ postov nie je pre sociálne siete a ich algoritmus ideálne. Pripravujte rôzne formáty, či už fotky/bannery, videá, stories alebo aj statusy. Vyhrajte sa s kreatívou a prezentujte svoj obsah pútavo. Prilákajte fanúšikov jednotným vizuálom. Napriek tomu, že dnes vám už nemusí jednotne ladiť feed, ako tomu bolo v roku 2018, môžete posty vytvárať v jednotnej farebnej škále s rovnakými fontami. Postupujte podľa dizajn manuálu vašej značky. 

Úspešná stratégia obsahu pre sociálne siete vyžaduje dôkladné plánovanie, kreativitu a pochopenie svojej cieľovej skupiny. Pri konzistentnej a kvalitnej komunikácii sa vaše úsilie premení na reálne výsledky, ktoré posilnia vašu značku. Začnite strategicky a sledujte, ako vaša značka rastie online. 

Vyhodnocovanie výsledkov 

Váš pokrok či pokles je potrebné si na pravidelnej báze reportovať. Môžete si vytvoriť tabuľku alebo iný dokument, do ktorého si pravidelne budete zaznačovať vaše mesačné či kvartálne výsledky. Na základe čísel viete, či sa váš profil hýba alebo stagnuje. Podľa stanovených KPI (ukazovatele merateľnosti) viete určiť, na čo sa viac zamerať, čo zlepšiť a pod.