Trendy, ktoré poznáme a budú sa opakovať
👉 Videá si idú svoje a aj pôjdu
Video obsah stále kraľuje sociálnym sieťam a tento trend sa rozhodne nezmení ani v roku 2025. Krátke, dynamické videá na TikToku, reels a Youtube Short budú skvelým magnetom na engagement. Samozrejmosťou je zahrnúť do videí kvalitný a prínosný obsah pre publikum.
Adam Mosseri, Head of Instagram, vo svojom videu zmienil zmenu dĺžky reels videí na Instagrame z pôvodných 90 sekúnd na 3 minúty. Sociálne siete preto uvítajú kvalitný obsah, aj keď bude dlhší.
Nezabúdajte byť stále kreatívny ohľadom formátov – využite aj tie ostatné.
👉 Autentickosť & transparentnosť
Komunikovať na sociálnych sieťach len prostredníctvom krásne upravených fotiek už nestačí. Tento fakt vieme už niekoľko rokov. Sledovatelia stále vyžadujú od značiek otvorenú komunikáciu s nedokonalosťami, pričom tento štýl je oveľa dôveryhodnejší. Fanúšikovia chcú vidieť takzvaný “raw content” či “behind the scenes”.
Generácia Z a Alfa preferuje autentický obsah. Až 60 % z nich tvrdí, že dôverujú skôr bežným ľuďom ako celebritám. (Sprout Social)
👉 Kamoši so značkou & komunita
Odpovedanie na komentáre veríme, že nemusíme ani zmieňovať. Komunikácia a interakcia, ktoré kreujú dlhodobé vzťahy, budú aj tento rok kľúčové. Značky môžu využiť napríklad informačné kanály na Instagrame či rôzne platformy na takzvaný “direct messaging”, ako napríklad Discord či Whatsapp. Fanúšikovia môžu vytvoriť rôzne skupiny, kde diskutujú či testujú produkty.
Do popredia sa dostávajú aj platformy na exkluzívny obsah, kde kreátori môžu komunikovať s fanúšikmi. Vytvárajú tak pocit výnimočnosti a tvorby komunity.
Trendy, ktoré vstupujú do hry
👉 Umelá inteligencia
AI už nie je buzzword, ale realita, ktorá mení spôsob, akým značky tvoria a plánujú obsah. Možno si poviete, že táto oblasť mala byť v odseku trendov, ktoré už poznáme. Áno, ale zároveň je to oblasť, ktorá je stále na začiatku a vyvíja sa skutočne dynamicky. Do hry vstupujú stále nové nástroje, ktoré pomáhajú značkám tvoriť. Pre marketérov či značky, ktoré na tento vlak ešte nenaskočili, je takzvane o 5 minút 12.
Umelá inteligencia pomáha šetriť čas pri tvorbe contentu. Dokáže efektívne analyzovať správanie zákazníkov či dáta a na základe toho odporúčať relevantný obsah. Vyhnite sa gýčovým obrázkom, ktoré kričia umelou inteligenciou. Myslite na autentickosť. Pracujte s AI rozumne a tvorte kontent, ktorý vaša cieľová skupina chce sledovať.
👉 EGC & UGC
Značky by mali v roku 2025 podporiť svojich zamestnancov a zákazníkov, aby zdieľali svoje skúsenosti so značkou. Employer Generated Content (EGC) predstavuje obsah, kedy sú tvárami značky práve zamestnanci. Takýmto obsahom budujú firmy zároveň employer branding.
User Generated Content (UGC) sa dostáva čoraz viac do povedomia a značky s takýmto obsahom pracujú aj v rámci reklamných kampaní, nielen organického obsahu. UGC sa zameriava na kontent tvorený zákazníkmi či používateľmi. Osobná skúsenosť UGC kreátora môže pôsobiť dôveryhodnejšie ako niekoľký post so spoluprácou na profile známeho influencera.
👉 Význam hashtagov
Hashtagy sa menia. Už nejde len o náhodné slová, ale o stratégiu pre lepšie vyhľadávanie. TikTok pre mladšiu generáciu slúži ako vyhľadávač, preto sa tam hashtagy využívajú pre lepšiu vyhľadateľnosť. Hashtagy na Tiktoku môžu byť aj súčasťou reklamnej kampane alebo konkrétneho video trendu. Hashtagy ako #TikTokMadeMeBuyIt majú miliardy videní. Zvážte ich využívanie a zistite, ktoré sú pre váš obsah relevantné.
👉 Personalizácia prostredníctvom dát
Čím viac dát, tým lepšie zacielenie. Personalizácia v marketingu nie je len trend, ale nevyhnutnosť. Značky vedia vďaka tomu ukazovať zákazníkom obsah, ktorý ich naozaj zaujíma.
Čo ľudia vyhľadávajú, čo ich zaujíma, kde informácie hľadajú či na aké reklamy klikajú? Premenných je nespočetné množstvo a vymenovávať by sme mohli ešte ďalej. Značky musia pracovať s čo najväčším množstvom dát, aby vedeli dosahovať svoje stanovené ciele.
👉 Sociálne siete ako call centrum
Zákazníci očakávajú kvalitnú zákaznícku podporu nielen prostredníctvom telefonátov do firmy. Chcú, aby značky odpísali na ich otázky aj prostredníctvom sociálnych sietí. Je nereálne pokrývať 24/7 podporu na profiloch, preto je ideálne využívať automatizované odpovede.